ריצוף או פרקט?

ריצוף

אחת הדילמות הקשות בה נתקלים במהלך שיפוץ דירה או בית היא בחירת הריצוף. איזה סוג? גודל האריחים? אבן טבעית? בטון מוחלק? גרניט פורצלן? שיש? או בכלל פרקט?

האפשרויות העומדות לפנינו הן אין סופיות כמעט וכך גם טווח המחירים בין האפשרויות השונות. אריחי הריצוף הנפוצים ביותר והעמידים ביותר הם אריחי גרניט הפורצלן. אריחים אלה מגיעים בכל הגדלים (מרובעים), בצורת פרקט (מלבניים), בכל הגוונים והטקסטורות כולל דמויי שיש או אבן טבעית. אלו הם אריחים עמידים מאוד לשחיקה ושריטות וכושר הספיגה שלהם נמוך מאוד ולכן נדיר מאוד לראות כתמים על האריחים האלה.

אריחי אבן טבעית הם אריחים המיוצרים מפריסה של סלעים שונים שנחצבו, ישנם סוגים רבים של אבני ריצוף. אבני חלילה בגוונים שונים, צפחה, טרה קוטה, אבני כורכר למיניהם וסוגים אחרים. לאריחים מסוג זה מראה אוטנטי ובעל אופי ייחודי מאוד. ריצוף האבן הטבעית נפוץ מאוד בבתים בעל מראה כפרי אך גם בבתים מודרניים (אבן חלילה). החסרונות בריצוף אבן טבעית הם עלות גבוהה של אריחים אלה, כושר ספיגה גבוהה, האבן פגיעה מאוד לכתמי שמן, קפה, חומרי ניקוי אגרסיביים וחומרים אחרים הבאים במגע עם האבן. האבן מצריכה טיפול כגון ציפוי בסילר, ציפוי המונע את ספיגת חומרים אלה לתוך האבן.

שיש הוא משטחים המנוסרים מאבן קשה מאוד העוברת תהליך של הברקה. לשיש מראה קלאסי ומהודר והוא מגיע בגדלים, צורות וגוונים שונים. לשיש מראה ייחודיי ומרוצף לרוב בבתים קלאסיים. ריצוף השיש הוא הקשה ביותר לעבודה. הרצף חייב לעבוד בדיוק מרבי כדי ליצור שכבה הומוגנית וישרה המקנה לשיש את יופיו המהודר. חסרונות השיש הם מחיר יקר מאוד של חומר הגלם, עבודת ריצוף יקרה ועבודת אחזקה הכוללת הברקת השיש אחת לתקופה על מנת לשמור על יופי המשטח. גם השיש עלול לספוג כתמים כמו האבן הטבעית אבל כושר ספיגתו נמוך יותר.

את עבודת הריצוף מבצעים ישירות על החול או הסומסום (אבני חצץ גרוסות) הנמצאים מעל הרצפה היצוקה. השימוש נעשה בהדבקה על ידי טיט. בבתים בנויים יש אפשרות לבצע הדבקת ריצוף. בשיטה זו מדביקים בעזרת דבק קרמיקה את האריחים המיועדים לריצוף מהסוג שנבחר. כדאי לדעת שלכל סוג אריח יש את המרווח (פוגה) מהאריח הסמוך לו וכדאי לבדוק את הנושא בחנות בה נקנה הריצוף. המרווחים (פוגות) הנפוצים הם בין 1 ל 3 מ"מ עובי. בין המרווחים ממלאים רובע אקרילית בדרך כלל בגוונים השונים המתאימים לגוון האריח או דבק שיש לאבנים מסוימות (חלילה) ולשיש. הדבקת אריחי שיש נעשית בדרך כלל ללא מרוחים. עבודת הריצוף חייבת להתבצע על ידי רצף בעל ניסיון וזו עבודה קשה ומדויקת כדי לקבל משטח הומוגני וישר.

פרקט

הפרקט הוא סוג חדש יחסית בארץ של חיפוי רצפה. הפרקט יונח ויותקן תמיד על רצפה קיימת ומפולסת. ישנם שני סוגי פרקטים סינטטיים (למינציה) ופרקט עץ אמיתי המורכב בדרך כלל משתי שכבות בסיס ושכבה עליונה של העץ הנבחר אלון, אגוז וכדומה.

הפרקט הסינטטי מיוצר מחומר HDF ועליו הטבעה של צילום פרקט אמיתי ומעליו ציפוי אקרילי ברמות שחיקה שונות. הפרקט הסינטטי הוא פרקט עמיד מאוד לשחיקה, מחירו זול יחסית לריצוף או לפרקט עץ אמיתי ומגיע במגוון רב של דוגמאות, גוונים וגם גדלים שונים של הקורות. התקנת פרקט זה היא מהירה מאוד כאשר כל קורה מולבשת בתוך הקורה שקדמה לה על ידי נעילת השן הנמצאת בדופן של הקורה לתוך מגרעת הנמצאת בדופן השנייה בכל קורה.

פרקט עץ טבעי הוא פרקט בעל אופי ייחודי כפרי. פרקט זה יקר יותר מהפרקט הסינטטי וגם עדין יותר לפגיעות ושריטות. פרקט זה מותקן בהדבקה של קורה אחת לקורה הסמוכה לה ליצירת משטח אחיד וישר.

בכל סוגי הפרקטים מותקנים פנלים המודבקים לקיר ונמצאים במפגש של הפרקט עם הקיר. ישנם סוגים שונים של פנלים: פנל דמוי הפרקט המונח על הרצפה, פנלים לבנים או פנלים הצבועים בגוון הקיר.

ההבדלים בין הרצפה המרוצפת לפרקט הם שונים מאוד בכל פרמטר. כדאי מאוד לקחת בחשבון את אופי הבית או הדירה בבחירה בין ריצוף או הנחת פרקט. טווח המחירים הוא עצום, ובכל אופן הנחת פרקט זולה משמעותית מעבודות הריצוף כאשר יש לקחת בחשבון גם את מחיר עבודת הריצוף וגם את מחיר האריחים לריצוף. ללא ספק ריצוף עמיד יותר מפרקט גם מהפרקטים סינטטים. גם אופי הטיפול הוא שונה כאשר מרצפות מנקים בשימוש בשטיפה במים בעוד הפרקט רגיש אוד למים לאסור לשטוף אותו אלה לנגבו בלבד בחומרים המיועדים לו. ההחלטה בין שתי האופציות קשה מאוד לעיתים וכדאי לקחת בחשבון את כל ההבדלים לפני קבלת ההחלטה הסופית.

התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים
התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים