עבודות חשמל – שלב חיוני בשיפוץ דירה

עבודות החשמל הן חלק חשוב ועיקרי מכלל העבודות המבוצעות במהלך שיפוץ דירה. עבודת החשמל היא עבודה מסוכנת ויש לביצוע עבודה זו השלכות רבות לעתיד. ביצוע עבודת החשמל יעשה אך ורק על ידי חשמלאי מוסמך ואנשיו. ישנם קבלני שיפוצים ואנשי גבס המבצעים עבודות חשמל מידע שרכשו במהלך עבודתם, דבר זה אסור בתכלית וביצוע עבודת חשמל שלא על ידי חשמלאי מוסמך עלולה לגרום לקצרים, התחשמלות ולשריפת הבית כולו כתוצאה מחיבורי חשמל לקויים. לכן נקבע במדינת ישראל חוק החשמל ועבודה עם חשמל שלא על ידי אדם מוסמך היא עברה על החוק ודינה כלא. אל להקל ראש בדבר!

עבודת החשמל היא עבודה הדורשת חציבות ברצפות, תקרות ובקירות. עבודה זו צריכה להיות בתיאום מלא עם החשמלאי המבצע. לאחר קבלת התוכניות מהאדריכל או מתוכנית שנערכה על ידי הלקוח המשפץ יש לבדוק מול החשמלאי האם ביצוע העבודה אפשרי ומה המשמעויות לביצוע. כדי להוסיף נקודות חשמל ו/או תקשורת במקומות שונים בבית או משרד קיימים ומאוכלסים יש להעביר קווי מתח ו/או תקשורת למקומות הרלוונטיים. אם מדובר על שיפוץ דירה הכולל במסגרת עבודות השיפוץ הרמת רצפה אין בדרך כלל בעיה להוסיף כל נקודה, קו מתח, תקשורת רצויים מכיוון שאפשר לחצוב בקירות בחופשיות ולהעביר כל קו מתח/תקשורת דרך הרצפה למקומו הרצוי. כאשר השיפוץ הוא שיפוץ מקומי בלבד, לדוגמא שיפוץ הסלון בלבד, צריך לבדוק מול החשמלאי האם ניתן להעביר את חוטי החשמל ו/או התקשורת דרך הצינורות הקיימים וללא הפרעה של כבלים אחרים הקיימים בתעלה. אם אופציה זו לא קיימת סביר להניח שלא ניתן יהיה להוסיף את הנקודה שתוכננה וכדאי להתייעץ עם החשמלאי איזו אופציה חלופית קיימת. כמעט בכל עבודת חשמל חלק בלתי נפרד היא עבודת החציבה בקירות ובתקרות על מנת למקם מחדש או בנוסף את נקודות המתח ו/או התקשורת והמתגים השייכים לנקודות המאור שהוספו.

להל"ן מספר מושגי יסוד הקשורים לטיפול במערכת החשמל הביתית:

נקודת שקע סטנדרטית – שקע חשמל בקיר הכולל צנרת המכילה חוטי חשמל המזינים את השקע. חוטי החשמל בנקודה זו הינם (מילימטר רבוע) המתאימים לצרכני חשמל בהספק כולל של 2300 וואט.

נקודת שקע כח – שקע הניזון מחוטי חשמל בשטח חתך של 2.5 ממ"ר להספק כולל של 3680 וואט. חוטי החשמל מחוברים למפסק אוטומאטי זעיר הנמצא בלוח החשמל ומסתיימים בשקע הנמצא בקיר.

נקודת מאור – נקודת תאורה בקיר או בתקרה המופעלת דרך מפסק הפעלה.

נקודת מאור מחלף (מפסק מחליף) – נקודת תאורה הניתנת להדלקה ולכיבוי משני מקומות שונים. נקודה זו מצויה בדרך כלל בכניסה ויציאה ממסדרונות, בחדרי שינה בכניסה לחדר ומפסק הסמוך למיטה.

לוח חשמל – מרכז בתוכו את כל צינורות ההזנה למעגלי שקעים ומאור במפסקים אוטו מאטים זעירים המגנים על המעגלים האלו. לוח החשמל חייב להכיל בתוכו מפסק ראשי שתפקידו להגביל את צריכת הזרם בדירה וממסר פחת המוכר בשמם "נגד התחשמלות" שתפקידו לזהות חשמול ולנתק באופן אוטומאטי את זרם החשמל.

הארקה – חייבת להימצא בארון החשמל.

חד פאזי – חיבור נפוץ בבתים ישנים המגביל את הספק החשמל הנצרך בדירה.
לדוגמא : 1X25 אמפר = 5750 וואט, 1X 40 אמפר = 9200 וואט.

תלת פאזי – יכולת ההספק היא פי שלושה מחד פאזי.

דוגמאות צריכה של מכשירי חשמל ביתיים:

התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים
התקשרו למעין אברם קבלן שיפוצים