כמה עולה לשפץ דירה ואיך תוכלו לחשב זאת בעצמכם

מהם הדברים שהכי משפיעים על מחיר השיפוץ?

במסגרת עבודתי כקבלן שיפוצים, קורה לא מעט שתוך כדי תהליך השיפוץ, ישנם שינויים במסגרת העבודה: ריצוף במקום פרקט, הוספת נקודות חשמל, מנורות, מזגן, מקרר. על פי נסיוני ומשיחות עם אנשים מהתחום, נדמה לי שלרוב שיפוץ ממוצע יעלה בין 20 ל-30 אחוזים מעל התכנון המקורי. כאשר שוכרים את שירותיו של אדריכל, מורידים בהרבה את ההסתברות לפריצת התקציב המקורי, כיוון שבמסגרת תפקידו האדריכל יכתוב תוכנית כמויות ובזכות הנסיון שלו ידע להעריך בצורה טובה יותר את הצרכים והעלויות. שינוי בחומרים יכול להוביל לקפיצה גדולה במחירים. לדוגמא חומרי ריצוף יכולים לעלות החל מ-50 ש"ח למטר ועד ל-400 ש"ח למטר. גם מוצרי סניטריה כגון כיור או ברז יש פערים עצומים שנקבעים ע"י העיצוב ואיכות החומרים. אסלה לדוגמא יכולה לעלות 500 שקלים או 4000 שקלים. כמובן שריהוט ותאורה גם משפיעים מאוד על תקציב השיפוץ. מנורה למשל יכולה לעלות 30 ש"ח וגם 2000 ש"ח במידה וקונים זאת בחנות עיצוב יוקרתית.

האם כדאי לקחת אדריכל ומה ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל?

ישנם יתרונות רבים לשכירת שירותיו של אדריכל. כאשר אתם לוקחים אדריכל או מעצב פנים טוב, יש לו את הנסיון וההכרות עם האפשרויות השונים, החומרים, הוא חשוף הרבה יותר לעולם עיצוב הבית ואיך ניתן ליצור אוירה כלשהי. אחד הדברים החשובים ביותר הוא שיש לו פתרונות יצירתיים לשילוב אסתטיקה ופונקציונליות בחלל הבית. אחת הבעיות שיכולות להיווצר בעבודה מול אדריכל הוא כאשר הטעם של הלקוח ושלו לא תואם. לכן חשוב שאתם תבחרו את האדריכל על פי עבודות שלו שראיתם ולא רק על ידי המלצות שקיבלתם מחבר. אדריכל או מעצב פנים ינסה להבין למה אתם זקוקים ומה אתם אוהבים, ויעזור לכם ליצור תוכנית לשיפוץ הבית. תוכנית זו, לאחר אישורה על ידי הלקוח, תנתן לקבלן השיפוצים על מנת שזה יהפוך את התוכנית למציאות  המעצב יכול לעזור לכם לתכנן ארונות, לקבוע מיקומים של הריהוט בחדרים, לקחת מידות ולתכנן בהתאם, לתת פתרונות פרקטיים לבעיות של חוסר מקום, אחסון, ולחשוב על כל הפרטים הקטנים שבכלל לא תהיה מודעים אליהם בשלב התכנון (אלא תגלו אותם לאחר סיום השיפוץ) כגון מיקום נקודות חשמל. מכיוון שזה מקצועו, אדריכל נחשף לדברים החדשים בשוק, ובאופן כללי רגיש ומודע יותר לכל התחום של עיצוב פנים.
לעיתים קרובות, כאשר אדריכל ממליץ על קבלן שיפוצים, הוא יוסיף לעלויות הקבלן את עמלת התיווך שלו, לרוב בצורה לא שקופה. כדאי להיות מודעים לכך. המחירים של אדריכלים ומעצבי פנים משתנים מאוד ותלויים במוניטין שלהם, אך אפשר להגיד שבממוצע אדריכל יכול לקחת 10,000 ש"ח לתכנון השיפוץ ומסירת סקיצות העיצוב. במידה והלקוח רוצה ויכול שמעצב הפנים יעזור לו לבחור את כל המוצרים כגון ריהוט, וילונות וכו', המעצב יכול לקחת סכום כגון 1000 ש"ח עבור יום עבודה. כמובן שהמחירים שנקטתי הם רק סדר גודל ומשתנים מאוד בין אנשי המקצוע.
לכל מעצב או אדריכל יש קו עיצובי מסויים שניתן להבחין בו כאשר מסתכלים בעבודות שלו. זה נכון שהרבה פעמים הם מושפעים מרצונות הלקוח, אך עדיין אפשר לזהות את טביעת האצבע של המעצב. מומלץ מאוד לקחת מעצב שהתחברנו לסגנונו האסתטי, כיוון שמלבד מניעת ויכוחים ואכזבות, המעצב מחובר לחנויות מסויימות,  ותכנונים ומוצרים. לדוגמא אם אתם אוהבים סגנון עיצוב כפרי שמשתמש הרבה בעץ והמעצב אוהב עיצוב מודרני עכשווי המשתמש בתאורת לדים למשל, כנראה שתהליך העיצוב יהיה קשה יותר.
בואו ננסה לעשות סדר ולהבין מה ההבדל בין אדריכל למעצב פנים:
אדריכל – בעל רשיון לאדריכלות לאחר לימודים של 5 שנים. הוא בעל ידע לתיכנון בתים עם תוכניות. אם הולכים להגדיל את הבית באופן חיצוני, יש צורך שאדריכל יגיש תוכניות לעירייה כיוון שהעיריות דורשות הגשת תוכניות עם רשיון לשינוי הבית (בנוסף לחתימת מהנדס).
מעצב פנים עושה שינויים בתוך הבית בלבד. לשינויים פנימיים מעצב פנים זה מספיק.
במידה ואתם מעוניינים לשפץ את הבית שלכם מבפנים בלבד, אין הבדל בין מעצב פנים או אדריכל. למרות שלימודי אדריכלות לוקחים הרבה מאוד שנים לעומת לימודי עיצוב פנים, בימינו, בדומה למקצועות אחרים, לימודים רחבים יותר לא מבטיחים איכות עבודה גבוהה יותר. ישנם מעצבי פנים מוכשרים מאוד שלא למדו אדריכלות. מה שחשוב הוא למצוא אדריכל או מעצב פנים שאתם אוהבים את העבודות שלו, שהוא נראה לכם אדם שיהיה לכם קל לתקשר איתו, ואתם יכולים לעמוד בתקציב שלו.

תפקידו של קבלן השיפוצים

קבלן שיפוצים הוא האיש שמרכז את עבודת השיפוץ. הוא עושה זאת על ידי הזמנה ותשלום לספקים מקצועיים שונים כגון רצף, חשמלאי, אינסטלטור וכו'. תפקידו של הקבלן הוא להביא את הלקוח, לנהל את העבודה ולוודא שהיא מתבצעת בצורה מקצועית תוך עמידה בזמנים. תמורת שירותים אלה גובה הקבלן סכום גבוה יותר מסך התשלומים שהוא משלם עבור ספקי המשנה והחומרים. הרבה פעמים הסכומים שהם יגבו יהיו בין 20 ל-30 אחוזים מסך עלות השיפוץ.
כאשר אתם מבקשים הצעת מחיר מקבלן, לרוב הוא יבקש תוכנית של הבית בה הוא יוכל לראות כמה חדרים יש בבית, הוא יוכל לראות את הגדלים והמרחקים. לאחר מכן הקבלן ירצה לרוב לבוא לראות את הדירה כדי להעמיד את מצב הבית. לאחר שתספרו לקבלן מה אתם מעוניינים לבצע בשיפוץ, הוא יכין כתב כמויות שיכיל את כל החומרים שהוא הולך להשתמש, את ספקי המשנה אותם הוא יצטרך להזמין וכך יוכל להגיע למחיר כללי. במידה ואתם גרים במקום עם בעיית חנייה, קבלן השיפוצים יקח זאת בחשבון ויוסיף את העלויות להצעת המחיר.

חומרי גלם מוסיפים לעיתים קרובות בין 7 ל-10 אחוזים מתקציב השיפוץ, איך לאיכות החומרים יש פונטציאל מאוד רחב להשפיע על התקציב בגלל המגוון הגדול של האיכויות והמחירים, בדומה לרהיטים וגופי תאורה.
דבר נוסף שמשפיע מאוד על מחיר השיפוץ הוא שטח הדירה ומספר החדרים. באופן כללי ככל שהדירה או הבית הפרטי גדול יותר ויש בו יותר חדרים, זה יתבטא ביותר קירות, יותר נקודות חשמל, יותר חלונות, יותר שירותים ומקלחות. לופט של שני חדרים בתל אביב יהיה לרוב הרבה יותר פשוט לשפץ מאשר דירת ארבעה חדרים באותו השטח.
אולי המרכיב היקר ביותר בתקציב השיפוץ הוא חלונות. למעשה בבנייה חדשה רק שלד המבנה יעלה יותר. חלון פשוט עם מסגרת אלומיניום סטנדרטית וגודל של מטר על מטר יעלה בסביבות ה-1000 שקלים כאשר חלון עם פרופיל בלגי (בדר"כ עם מסגרת כהה עשוייה מברזל) יעלה כ-2000 שקלים, וחלונות עם מסגרת עץ יעלו משהו בין האלומיניום לבלגי.

כמה דברים עולים?

חשמל:
לרוב יש בין 3 ל-4 נקודות חשמל בחדר.
נקודת חשמל תעלה 250 שקלים וגם נקודת מאור תעלה מחיר דומה.
מיזוג יעלה בין 15 ל-20 אלף שקלים.

נקודת אינסטלציה תעלה בין 1200 ל-1400 שקלים.
מסגרות אלומניום יעלו כ-1,500 שקלים.
דלת אחת תעלה כ-2,000 שקלים.
מטבח הכולל ארונות ושיש יעלה 30,000 שקלים ללא מוצרי חשמל
מטבח סטנדרטי כולל מוצרי חשמל יעלה בערך 40,000 שקלים.
חדר רחצה יעלה בין 9,000 ל-16,000 שקלים ללא כלים סניטריים.
אמבטיה ושירותים יעלו בסביבות ה-25,000 כולל כלים סניטריים.
אהילים יעלו כ-8000 שקלים.
חנייה: איזי פארק לעובדים יעלה 3,000 שקלים.
מכולת פינוי לטובת הריסה עולה 900 שקלים.
*המחירים שציינו בכתבה זו אינם כוללים מע"מ.

כדי לקבל אומדן מחירים יותר ספציפי אתם יכולים לעבור על המחירונים שקיימים באינטרנט ונותנים מחירים פרטניים לכל עבודה בתחום השיפוץ. ישנם כיום שלושה מחירוני שיפוצים שניתנים לצפייה בחינם דרך האינטרנט. המחירון של לוי יצחק (כן, השמאי ממחירון הרכב) הוא הראשון שבהם, ישנו גם המחירון של זאפ / דפי זהב וגם המחירון של אתר המקצוענים מפרט את המחירים שנהוגים בשוק. רק קחו בחשבון שיש פערים כלשהם בין קבלנים, כמו בכל תחום, ולעיתים אפשר להשיג מחיר מעט יותר זול ממה שמצויין במחירון. הדברים היחידים שלא כוללים במחירונים הם גופי תאורה, רהיטים וכלים סניטריים כגון ארונות אמבטיה, אסלות וכיורים.

לסיכום ניסיתי לתת לכם כלים לחשב את העלויות השונות בתהליך של שיפוץ דירה, על מנת שתוכלו לבנות תוכנית בעצמכם כאשר אותם מודעים לחלוטין לעלויות הספציפיות של כל חלק בשיפוץ ובצורה כזאת לשלוט יותר בתקציב השיפוץ. במידה וקיבלתם הצעת מחיר או שתיים, תוכלו גם להשוות את המחיר עם מה שרשמתי, רק קחו בחשבון שזה לא מדע מדוייק וכל קבלן שיפוצים גובה את הסכום שכדאי עבורו. בכל מקרה אני מאחל לכם הרבה הצלחה בשיפוץ ביתכם ואני מקווה שתשכרו את שירותיו של קבלן שיפוצים מקצועי והגון כדי שחווית השיפוץ תהיה טובה וחיובית ותהיו מרוצים מהתוצאה. במידה ואתם שוקלים לשכור את שירותי, אתם מאוד מוזמנים להתקשר אלי ולהתייעץ איתי, לספר לי את הפרטים אודות השיפוץ ואני אשמח לשלוח לכם הצעת מחיר.

4 תגובות על הפוסט “כמה עולה לשפץ דירה ואיך תוכלו לחשב זאת בעצמכם

  1. אחלה מאמר. אני ואשתי רק מתחילים לנוע לכיוון של שיפוץ דירה ויש פה הרבה טיפים שאני מאמין שיעזרו לנו לצלוח את המשימה הלא פשוטה הזאת. תודה רבה!

  2. תודה רבה על הדברים המחכימים!
    האם המחירים שהעלת כאן הם רלוונטים גם לזמן נתון זה עם כל עליית המחירים והמע"מ?
    בנוסףהאם לא כדאי לקחת בחישוב העלות מקדם ביטחון כלשהו? לא צפוי? המידה וכן כמה אחוז נראה סביר על מנת שלא ניתקע עם הוצאות בלתי מתוכננות? אשמח אם למישהו יש נסיון בתחום… ההוצאות לא קטנות וגם ככה זה קצת מלחיץ מה יקרה אם…
    תודה רבה!!! כל הנתונים עוזרים מאד!

    • היי מנחם, הייתי לוקח מקדם בטיחות של 30 אחוזים למחיר השיפוץ על מנת למנוע הפתעות לא נעימות. באופן כללי ככל שתעבוד על קבלן יותר אמין ומקצועי, אתה צפוי להתקל בפחות שינויים בתקציב השיפוץ. בהצלחה, מעין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *