מה חשוב לרשום בחוזה עם קבלן שיפוצים

במסגרת העבודה שלי כקבלן, רכשתי הרבה נסיון בכל מה שקשור להסכמים שנקשרים בעלי הבית ובעלי המקצוע. אחרי הרבה שנים בתחום גיבשתי כמה דגשים שחשוב להכניס להסכם (אתם מוזמנים להציץ בדף הבית שלי במידה ואתם מחפשים בימים אלה קבלן). במאמר הזה אני אנסה להסביר ולהדגיש את חשיבות ההסכם אל מול קבלן שיפוצים ולתת דגשים לסעיפים חשובים שאני ממליץ לכם להוסיף ולהתעקש עליהם. סיכוי גבוה שהם יגנו עליכם בתהליך של שיפוץ דירה או לפחות יעניקו לכם שקט נפשי. דבר ראשון מאוד חשוב שיהיה לכם חוזה בינכם, הלקוחות ובעלי הבית, ובין הקבלן. אני לא מתחיל לעבוד לפני שחותמים הסכם מסודר, אבל אני בטוח שיש הרבה קבלנים שעובדים ללא סיכומים כתובים, ולדעתי הדבר הזה יכול לפגוע רק בכם, הלקוחות. אין מה לעשות, ובמידה ואתם משלמים מקדמה, ללא הסכם הקבלן יכול לקחת את הרגליים ולברוח בכל שלב שמתחשק לו. לעניות דעתי, על מנת לכתוב הסכם עם קבלן, אתם לא צריך לשכור את שירותיו של עורך דין, כיוון שיש הרבה חומר באינטרנט, בדיוק כמו מאמר זה, שיכול לעזור לכם לנסח בעצמכם הסכם שיהיה טוב ויגן עליכם בעתיד.

מומלץ להסכים על תנאי תשלום שמתאימים להתקדמות בפרוייקט כך ששני הצדדים מקבלים ונותנים באותה מידה פחות או יותר. אם זה פרוייקט מאוד קצר שלוקח שבוע כמובן שאין טעם לעשות נקודות תשלום רבות, אך במידה ומדובר בשיפוץ רציני שלוקח כמה חודשים, זה מאוד מומלץ. תשלומים לפי מידת התקדמות עדיפה על תשלומים חודשיים קבועים, מכיוון שזה מבטיח לכם שהקבלן ירצה להתקדם בפרוייקט מהר, על מנת לקבל תשלומים.

חשוב מאוד להתעקש ולהכניס את לוחות הזמנים כדי לחייב את הקבלן להצמד ללוחות זמנים. סעיף מאוד חזק להוסיף לחוזה (אך לא כל קבלן יסכים) אומר שאתם מקבלים פיצוי כספי כלשהו על כל יום/שבוע נוסף שסיום העבודה מתעכב. הפיצוי הכספי ירד מהתשלום האחרון, כך שתצטרכו לשלם לו פחות ממה שסגרתם, במידה והעבודה מסתיימת יותר מאוחר ממה שהקבלן התחייב. כדאי לרשום שהקבלן צריך לעבוד בכל יום שהוא לא סוף שבוע או חופשה מוכרת.

חשוב לציין אם הקבלן מספק אחריות לעבודה למשך תקופה מסויימת לאחר סיום השיפוץ. במידה ולא סגרתם זאת, קבלנים רבים שלא אכפת להם מהמוניטין שלהם, לא יסכימו לבוא ולתקן 3 חודשים לאחר שסיימו, מכיוון שהם כבר קיבלו את כל התשלומים לעבודה.

כדאי להוסיף סעיף שמדבר על בטיחות ומחייב את הקבלן לעמוד בסטנדרטים של בטיחות, ובמידה וקורה איזשהו נזק גופני או לרכוש שלכם במהלך העבודה, זה על אחריותו והוא ישלם את הנזק. במידה ותוך כדי השיפוץ יקרה נזק כלשהו לדירה, הקבלן יהיה היחידי שיצטרך לשאת בהוצאות.

חשוב מאוד להוסיף סעיף שאומר שכל עלויות החומרים ישולמו ע"י הקבלן, כדי למנוע הפתעות שתקציב השיפוץ תופח בגלל שימוש בחומרים שלא היו מתוכננים. הקבלן צריך להיות אחראי על רכישת החומרים והובלה שלהם. מומלץ לרשום שבמידה ויתגלו ליקויים כלשהם על ידי מזמין העבודה או אדם מקצועי אחר כגון מעצב פנים או אדריכל שנשכר על ידי האדם הפרטי, הקבלן מחוייב לתקן אותם מיידית ללא עלות נוספת.

לרוב מתלווים להסכם מסמכים נוספים שנקראים נספחים, לחלופין ניתן להכניסם ישירות לתוך ההסכם עצמו. מסמכים אלו הם:
1. המפרט של שיפוץ הדירה.|
2. כתב כמויות ובו פירוט כל החומרים.
3. תוכניות השיפוץ.

במידה ואתם עובדים עם מעצב/ת פנים או אדריכל/ית, כדאי לכם לעשות הסכם נפרד איתם ובו אתם מבטיחים שאחד מהחלקים המשמעותיים של העבודה איתם או פיקוח על איכות העבודה של קבלן השיפוצים. כפי שרשמתי קודם, גם בהסכם עם הקבלן הוסיפו סעיף שהקבלן יצטרך לתקן את הליקויים שהאדריכל ימצא.

אתם יכולים למצוא באינטרנט הרבה דוגמאות להסכמים. למשל באתר הזה יש הסכמים עם קבלנים ואדריכלים שתוכלו להעתיק חלקים מתוכם.

עד כאן לגבי סעיפים חשובים שאני ממליץ להכניס להסכם / חוזה עם קבלן שיפוצים. מקווה שעזרתי ואני מאחל לכולם שיפוצים ללא בעיות, חיכוכים בין הצדדים ועורכי דין.

תגובה אחת על הפוסט “מה חשוב לרשום בחוזה עם קבלן שיפוצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *